«Ақмола облысы білім басқармасының  Бұланды ауданы білім бөлімі Капитоновка ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Капитоновка отдела образования по  Буландынскому району управления образования Акмолинской области»

біз әлеуметтік желілерде

Сенім телефоны

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Анализ урока

06.03.2018

Ұзақ мерзімді жоспар:                  

Мектеп:  КММ «Капитоновка ОМ»

күн :                              Мұғалімнің аты жөні:

Уразбеков Н.К.

Сынып:            

7 А                 Қатысқаны:   

5                Қатыспағаны:0

Сабақтың 

тақырыбы

Рычактің тепе – тендіктегі шарттары.

Осы сабаққа қол жеткізуге қойылатын  мақсат

7.2.4.4— Момент күшінің ережесін тепе –

теңдікке,  есеп шығаруға қолдану.

Сабақтың мақсаты

 

                 

Барлық оқушы

денеге тепе- тендікке әсер етеін момент күшін қолдана алады, формулаларды

жаза алады және қарапайым есептерді шығара алады.

 Көпшілігі  бастапқы материалдың не жайлы болатынын,

тепе – тендік сақтау үшін қандай тірек қолдану керек екенін, масштабты

қолдана отыра сурет сала алады.

Кейбіреулері, есеп шығру барысында не табу

керек екендігін және ол  қандай шамамен

анықталатынын, момен күшінің ережесін  

бірнеше күшке қолдана алады.

Тілдік мақсат

Equilibrium, Lever scales, moment of force, тепе

-теңдік, рычакты таразы, момент күші.

Алдыңғы тақырып

Жай механизм, механиканың алтын ережесі, момент күшінің

физикалық анықтамасы, рычаг

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ құрлымы

Сабаққа жоспраланған жаттығу 

түрлері

Құралдар

Сабақтың басы

 

5мин

Амандасу

Атмофералық құрылым. Елестетіңдер кеше ғана қатты темір

материалдан фигура жасау керек болды.Бірақ мен жасай алмадым қолымда темір

кесетін қайшы болсада.  Неге олай

болды?

Жай механизмнің қандай 

түрленін білесіңдер?

Қайда олар қолданады? Рыаг деген не? Момен күшінің

анықтамасын айтыңдар.

Естеріңде ме осыдан екі жыл бұрын мектептің алдында

авто кран аударылғаны? Цирте арқан арқыы гинастик жүргені? Неге кран құлады,

ал гимнастик құлаған жоқ? Осы оқиғаның арасында қандай байланыс бар?

Осыны біз бүгінгі сабақта анықтаймыз. Канекей

барлығымыз бүгінгі сабаққа мақсат қояық. Тепе – теңдік кезіне және есеп

шығару барысында момент күшінің ережесін қолдану.

 

Сабақтың ортасында

 

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Рычактағы тепе –теңдік шарттары». Дәптерге жазамыз.

Сабақты толық түсу үшін кәнекей ағылшын тілінде керекті

терминдерді есімізге түсірейік және жаңа сөздерді жазайық. «Ыстық доп» ойыны

арқылы  қортынылаймыз.

Тестілеу. (Өздік жұмыс) 

«Бір  бірінін  тексеру» арқылы тесереміз».

Мұндағы d1- F1  күш иығы;  d2- F2т күш иығы

Рычагтің екі иығана бірдей күш түссе және оларға кері

пропорцанал юолса сонда ғана тепе –теңдік сақталады.

 

Берілгенді қолдана отыра пропорция құрамыз . Оны келесі

түрде жазамыз.

          

М1=М2

Рычаг тепе тендікте болаи егер момент күші сағат тілі

бойынша айналса, және момент күші тен болу керек рычаг сағат тіліне керсінше

айналғанда ғана рычаг тепе теңдік сақтайды.

 

Топтық жұмыс. Сынып 2 топка бөлінеді. Бірінші топ 2

бала және екінші топ 3 бала. Топтар тапсырма алады.

1. Рычагке 5 Н күш әсер етеді. Күштің иығы 50 см.

Момент күші неге тең?

2.Момен күші 75  Н·м., онығ иығы 4 см. Күшті табыңдар?

3. Момен күші 75  Н·м., ал күші 12 Н тең болса, онда иықтың

күшін анықтаңдар.

4.Балғаның басына ұандай күш салу керек, егер

күштің кедергісі 160 Н болса, ал ұзындығ 32 см? Балғаның соңынан шегеге дейін

8 см.

5.Two children play with a see-saw. A child weighing 400N sits at

distance of 1.5 m from the pivot (fulcrum), and another child sits 2 m away

from the turning point and balances the see-saw. What is second child`s

weight?

Әр қайсысы бір- бір есептен шығарады. Жауабын  Kahoot.it арқылы тексереді.  Қортынды бойынша практикалық жқмыс

ойнатылады.(эксперименталыдық тапсырма)

№1

1. Неге есіктің және шкафтың тұтқасы ортасында емес?Арақашықтықтан

және айналу осне тускен әсер еткет күшті зерттеңдер. Әр бір иықтағы күшті

өлшеңдер. Момент күшін анықтаңдар. Шыққан қортындыны кестеге енгізіңдер.Сурет

жасағдар.

N

F, H

L, м

N H*м

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

Құрал жабдықтар: линейка, динамометр, есікті шкаф,созылмайтын

жіп есіктің биіктігіндей.

Дескрипторлар

- момент күшінің формуласын жазады.

- момент күшін әр түрлі жағдай бойынша есептейді.

Тәжірбиені тексереді.

Шыққан жауаптың қортындыларын  салыстырады.

Қортынды жасайды

 

№2

3 күш арқылы рычагті теңестіріңдер. Тепе – теңдіктің шарттарын жазыңдар.

Момент ережесі бойынша теңдеуді тексеріңдер. Қортынды жасаңдар.

N

F, H

l, м

M, H*м

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

Құрал  жабдықтар: рычаг, штатив, жүк, линейка.

Дескрипторлар

- Рычаг  тепе –

теңдігін берілісін жазады.

- Теңдеу құрады;

- Рычаг тепе – теңдікте тұру үшін жүкті ілетін

орындарын есептейді.

Тәжірбие арқылы тексереді.

Шыққан жауаптарды салыстырады.

Қортынды жасайды.

 

№3

Линейканың көмегімен набордағы кез келген 

гирді  өлшеңдер. Динамометрдің

көмегімен линейканы салмағын өлшеңдер.

N

l, м

Р, H

M, H*м

1

 

 

 

2

 

 

 

                                                            

Дескрипторлар

- рычактағы тепе – теңдік берілісін жасады.

- теңдеу құрады;

- рычакта тепе- теңдік болу үшін тіреуді қай жерге қою

керек екенін анықтайды.

-теңдеуден 

линейканың салмағын есептейді.

-динаметрдің көмегімен линейканың салмағын анықтайды.

- шыққан жауаптарды салыстырады.

 

 Барлық топтарға тапсырма.

Таразы жасап оларды бірдей қылдырып бөліндер. «Алтын»

Құрал жабдықтар:

пластикалық стақандар, су, мензурка , линейка - рычаг

дескрипторлар

Тепе – теңдіктің шарттарын біледі.

 

Денеің массасын анықтайды. Су арқылы рычагтың

иығын теңестіреді.

Судың көлемін анықтайды.

Судың көлемін білу арқылы судың массасын

табат.

Қортынды жасайт

Рычагті таразы арқылы  дененің массасын қалай  табу керек екенін ұсынады.

Рычагті таразының құрылымын түсіндіреді.

Экран,

презентация,

Quizlet.com

 

 

 

Тест программадан

 Quizlet.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Phet, зертханалық рычаг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahoot.it

 

 

 

Құрал жабдықтар: линейка, динамометр, есікті шкаф,

Есіктің биіктігіндей созылмайтын жіп.

 

 

 

 

 

 

 

 

Құрал жабдықтар: рычаг, штатив, жүк наборы,

линейка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Құрал жабдықтар: линейка динамометр, жүк наборы, тірек.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Құрал жабдықтар: штатив, рычаг, 2 цилиндр, 2 гирлар

 

Сабақтың соңы «Рефлексия»

5мин

Сабақта не білдік?

-Моменттің ережін анықтадық;

-Оның түзу екеніне көзімізді жеткіздік;

-4 эксперименталді тапсырманы талқыладық және есептер шығардық;

-Практикалық жұмыс жасау арқылы қортындыладық,  Кейбір уақыттарда ғалымдардың рөлінде болып

эксперимендік  және зерттеулер жасадық

, дұрыс қортынды жасап, және жұмысқа сарапта жасап үйрендік;

-барлық пәндер бір – бірімен тығыз байланыста екенін түсіндік;физикаға

геометрия, алгебра және сызу Бұлардың бәрі пәндердің патшасы физикаға қызмет

етеді.

Рефлексия «мишень»

Үй жұмысы

- Енді күнделіктерінді алып үй

жұмысын жазыңдар. § 35 оқу

Жазбаша түрде даптерлеріңе 32 жаттығудың №1,2,3

есептерді орындаңдар.

195 бет тапсырма

 

Просмотров: 547

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст